United Kingdom Track and Field All-Time Lists

COMMONWEALTH GAMES MEDALLISTS - BOWLS

Lawn Bowls has been included in every Games apart from 1966. Bronze medals were awarded to both beaten semi-finalists from 1994-2002.

MEN

Singles
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966
1970
1974
1978
1982
1986
1990
1994
 
1998
 
2002
 
2006
Robert Colquhoun ENG
Robert Sprot SCO
Horace Harvey SAF
Jim Pirret NZL
Ralph Hodges RHO
Phineas "Pinkie" Danilowitz SAF
David Bryant ENG
not held
David Bryant ENG
David Bryant ENG
David Bryant ENG
Willie Wood SCO
Ian Dickison NZL
Rob Parrella AUS
Richard Corsie SCO
 
Roy Garden ZIM
 
Robert Donnelly RSA
 
Kelvin Kerkow AUS

 

 

 
J.G. Thomas SAF
W.S. MacDonald CAN
Frank Livingstone NZL
Albert Newton AUS
Jim Pirret NZL
Percy Baker ENG
Joseph Watson Black SCO

Neal Bryce ZAM
Clive White AUS
John Snell AUS
Rob Parrella AUS
Ian Schuback AUS
Mark McMahon HKG
Tony Allcock ENG
 
John Price WAL
 
Jeremy Henry NIR
 
Robert Weale WAL

 

 

 
William Fielding NZL
Andrew Harvey SAF
Jack Low AUS
Lionel Garnett FIJ
Arthur Saunders SAF
William Jackson RHO
Alan Bradley FRN

Roy Fulton NIR
Willie Wood SCO
John Russell Evans WAL
Peter Belliss NZL
Richard Corsie SCO
Richard Corsie SCO
Rob Parrella AUS &
Ken Wallis HKG
Gerry Baker RSA &
Jeremy Henry NIR
Mike Kernaghan NZL &
Robert Weale WAL
Ryan Bester CAN

 

 

 
Pairs
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
 
1934
 
1938
 
1950
 
1954
 
1958
 
1962
 
1966
1970
 
1974
 
1978
 
1982
 
1986
 
1990
 
1994
 
 
 
1998
 
 
 
2002
 
 
 
2006
 
Tommy Hills &
George Wright ENG
Tommy Hills &
George Wright ENG
Walter Denison &
Lance Macey NZL
Phil Exelby &
Bob Henry NZL
William Rosbotham &
Percy Watson NIR
John Morris &
Richard Pilkington NZL
Bob McDonald &
Hugh "Robbie" Robson NZL
not held
Norman King &
Peter Line ENG
John Christie &
Alex McIntosh SCO
Clementi Delgado &
Eric Liddell HKG
David Gourlay &
John Watson SCO
George Adrain &
Grant Knox SCO
Trevor Morris &
Ian Schuback AUS
Cameron Curtis &
Rex Johnson AUS
 
 
Brett Duprez &
Mark Jacobsen AUS
 
 
Alex Marshall &
George Sneddon SCO
 
 
Paul Foster &
Alex Marshall SCO

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
William Fielding &
Percy McWhannell NZL
W.G. Hutchinson &
A.A. Langford CAN
Percy Hutton &
Howard Mildren AUS
W. Gibb &
H.J. van Zyl SAF
Sam Gardiner &
Richard Williams CAN
John Myrdal &
Rudolph van Vuuren SAF
Thomas Hamill &
Michael Purdon SCO

Bob McDonald &
Hugh "Robbie" Robson NZL
John Evans &
Peter Line ENG
Alex McIntosh &
Willie Wood SCO
Lyn Perkins &
Spencer Wilshire WAL
Bill Boettger &
Ronnie Jones CAN
George Boxwell &
Alf Wallace CAN
John Price &
Robert Weale WAL
 
 
Robert Thomas &
Robert Weale WAL
 
 
Stephen Farish &
Dean Morgan ENG
 
 
Mark Bantock &
Ian Bond ENG

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
W.H. Moore &
Arthur Reid CAN
Thomas Davies &
Stan Weaver WAL
D.A. Adamson &
J.R. Appleford SAF
Leslie Brown &
James Poulton FIJ
George Budge &
John Carswell SCO
Hector Philp &
William Yuill RHO
Charles Bradley &
William Jackson FRN

Jimmy Donnelly &
Syd Thompson NIR
Bob McDonald &
Phil Skoglund NZL
James Morgan &
Ray Williams WAL
Dennis Dalton &
Peter Rheuben AUS
Chris Ward &
David Ward ENG
Rowan Brassey &
Maurice Symes NZL
Gary Smith &
Andy Thomson ENG,
Stephen Adamson &
Sammy Allen NIR
Mohamed Aziz Maswadi &
Mohamed Tazman Tahir MAS,
Themis Fraser &
Rudi Jacobs RSA
Mohamed Aziz Maswadi &
Safuan Said MAS,
Shaun Addinall &
Gerry Baker RSA
Barrie Lester &
Nathan Rice AUS

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
Triples
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2006
 
 
Mark Casey,
Bill Cornehls &
Wayne Turley AUS

 
 
Neil Booth,
Mark McPeak &
Jeremy Henry NIR

 
 
Neil Burkett,
Eric Johannes &
Gidion "Gippo" Vermeulen RSA

 
 
Fours
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966
1970
1974
1978
1982
1986
1990
1994
1998
2002
England
England
New Zealand
South Africa
South Africa
England
England
not held
Hong Kong
New Zealand
Hong Kong
Australia
Wales
Scotland
South Africa
Northern Ireland
England
  Canada
Northern Ireland
South Africa
Australia
Hong Kong
South Africa
Scotland

Scotland
Australia
New Zealand
New Zealand
Canada
Northern Ireland
Australia
Australia
South Africa
  Scotland †
Scotland
Australia
New Zealand
Southern Rhodesia
Northern Rhodesia
Rhodesia & Nyasaland

Northern Ireland
Scotland
Wales
Northern Ireland
Northern Ireland
New Zealand
New Zealand & Northern Ireland
South Africa & Wales
Northern Ireland & Wales
 

† - included 1 Canadian bowler

Triples - Physical Disability
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2002
 
 
 
 
 
David Heddle,
Ivan Prior &
John Robertson SCO
 
 
 

 
 
 
 
 
Derek Dowling,
John Gronow &
Kevin Woolmore WAL
 
 
 

 
 
 
 
 
Phillip Kearins,
Neville Read &
James Reynolds AUS,
Azmi Lamin,
Lim Hong Hing &
Harajinder S. Mahinder Singh MAS

 
 
 
 
 

WOMEN

Singles
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
1990
1994
 
1998
 
2002
 
2006
Wendy Line ENG
Geua Tau PNG
Margaret Johnston NIR
 
Lesly Hartwell RSA
 
Siti Zalina Ahmad MAS
 
Siti Zalina Ahmad MAS

 

 

 
Senga McCrone SCO
Millie Khan NZL
Rita Jones WAL
 
Saedah Abdul Rahim MAS
 
Karen Murphy AUS
 
Elizabeth Morgan WAL

 

 

 
Babs Anderson BOT
Margaret Johnston NIR
Carmen Anderson NFI &
Norma Shaw ENG
Jean Baker ENG &
Millie Khan NZL
Marlene Castle NZL &
Lorna Trigwell RSA
Lorna Trigwell RSA

 

 

 
Pairs
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
 
1990
 
1994
 
 
 
1998
 
 
 
2002
 
 
 
2006
 
Freda Elliott &
Margaret Johnston NIR
Judy Howat &
Marie Watson NZL
Sarah Gourlay &
Frances White SCO
 
 
Margaret Letham &
Joyce Lindores SCO
 
 
Joanna Edwards &
Sharon Sims NZL
 
 
Lynsey Armitage &
Karen Murphy AUS

 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
Janet Nicolle &
Marie Smith GUE
Edda Bonutto &
Maureen Hobbs AUS
Lyn Dwyer &
Jo Peacock RSA
 
 
Cathelean du Plessis &
Lynne Lindsay-Payne NAM
 
 
Ellen Cawker &
Jill Hackland RSA
 
 
Joyce Lindores &
Kay Moran SCO

 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
Betty Stubbings &
Jean Valls ENG
Mary Price &
Jayne Roylance ENG
Brenda Atherton &
Mary Price ENG,
Janet Ackland &
Ann Dainton WAL
Gordana Baric &
Willow Fong AUS,
Rita Jones &
Ann Sutherland WAL
Amy Gowshall &
Lynne Whitehead ENG,
Anwen Butten &
Joanna Weale WAL
Jan Khan &
Marina Khan NZL

 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
Triples
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1982
 
 
1986-02
2006
 
 
Anna Bates,
Florence Kennedy &
Margaret Mills ZIM
not held
Azlina Arshad,
Nor Hashimah Ismail &
Nor Iryani Azmi MAS

 
 


 
 
Pearl Dymond,
Joyce Osborne &
Jennifer Simpson NZL

Ceriann Davies,
Roma Dunn &
Noi Tucker AUS

 
 


 
 
Norma Shaw,
Mavis Steele &
Betty Stubbings ENG

Jean Baker,
Sue Harriott &
Amy Monkhouse ENG

 
 


 
 
Fours
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
1990
1994
1998
2002
Wales
Australia
South Africa
South Africa
England
  Australia
New Zealand
Papua New Guinea
Australia
Canada
  England
Hong Kong
New Zealand & Scotland
England & Malaysia
New Zealand & Wales
 
Singles - Visually Impaired
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2002
 
Ruth Small ENG
 

 
Constance Sibanda ZIM
 

 
Vivian Berkeley CAN &
Mukri Moira MAS

 

Athletics Weekly 1999-2007


Home Page Commonwealth Games Medallists Please send updates/amendments to: Athletics Weekly