United Kingdom Track and Field All-Time Lists

COMMONWEALTH GAMES MEDALLISTS - ROWING

Rowing was held in 1930, from 1938-62 and for the last time in 1986.

MEN

Single Sculls
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966-82
1986
Henry "Bobby" Pearce AUS
not held
Herbert Turner AUS
Mervyn Wood AUS
Don Rowlands NZL
Stuart Mackenzie AUS
Jack Hill NZL
not held
Steve Redgrave ENG
8:03.6

8:24.0
7:46.8
8:28.2
7:20.1
7:39.7

7:28.29
Jack Beresford ENG

Peter Jackson ENG
Tony Rowe ENG
Sidney Rand ENG
Jack Hill NZL
Bill Barry ENG

Richard Powell AUS
+3 lgths

+5 lgths
7:54.0
8:43.4
7:23.9
7:44.9

7:32.64
Fred Bradley ENG

Robert Smith NZL
Ian Stephen SAF
Bobby Williams CAN
Russell Carver ENG
Ian Tutty AUS

Eric Verdonk NZL
 

+4 lgths
8:03.0
8:51.3
7:26.8
7:48.9

7:39.11
Double Sculls
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
 
1934
1938†
 
1950
 
1954
 
1958
 
1962
 
1966-82
1986
 
Elswood Bole &
Bob Richards CAN
not held
William Bradley &
Cecil Pearce AUS
Murray Riley &
Mervyn Wood AUS
Murray Riley &
Mervyn Wood AUS
Mike Spracklen &
Geoffrey Baker ENG
George Justicz &
Nicholas Birkmyre ENG
not held
Bruce Ford &
Pat Walter CAN
7:48.0
 

7:29.4
 
7:22.0
 
7:54.5
 
6:56.4
 
6:52.4
 

6:19.43
 
only 1 pair competed
 

Robert Offer &
Jack Offer ENG
Joe Schneider &
Des Simonsen NZL
Bob Parker &
Reg Douglas NZL
Stuart Mackenzie &
Mervyn Wood AUS
Peter Watkinson &
Murray Watkinson NZL

Paul Reedy &
Brenton Terrell AUS
 
 

+9 lgths
 
7:32.0
 
8:05.2
 
7:01.4
 
6:54.2
 

6:21.17
 
 
 

Peter Jackson ENG &
Robert Smith NZL
Ken Tinegate &
Jack Brown ENG
Donald Guest &
Lawrence Stephan CAN
Norman Suckling &
Jack Hill NZL
Barclay Wade &
Graeme Squires AUS

Carl Smith &
Alan Whitwell ENG
 
 

+10 lgths
 
7:39.0
 
8:28.5
 
+0.75 lgths
 
7:01.4
 

6:23.53
 

† - exhibition event

Coxless Pairs
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1950
 
1954
 
1958
 
1962
 
1966-82
1986
 
Jack Webster &
Walter Lambert AUS
Bob Parker &
Reg Douglas NZL
Bob Parker &
Reg Douglas NZL
Stewart Farquharson &
Jim Lee-Nicholson ENG
not held
Andy Holmes &
Steve Redgrave ENG
7:58.0
 
8:23.9
 
7:11.1
 
7:03.7
 

6:40.48
 
David Gould &
Humphrey Gould NZL
Tom Christie &
Nicholas Clack ENG
Jonathan Hall &
Stewart Douglas-Mann ENG
Graham Lawrence &
Murray Lawrence NZL

Barrie Mabbott &
Ian Wright NZL
8:10.0
 
8:24.1
 
7:13.7
 
7:08.5
 

6:42.63
 
only 2 pairs competed
 
Geoff Williamson &
David Anderson AUS
Steve Roll &
Kevyn Webb AUS
Roger Ninham &
Bill Hatfield AUS

Ewan Stuart &
David Riches SCO
 
 
8:29.7
 
7:32.5
 
7:10.3
 

6:43.06
 
Coxless Fours
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
 
 
 
1934-54
1958
 
 
 
1962
 
 
 
1966-82
1986
 
 
 
F.M.L Fitzwilliams,
A.J. Halby,
Arthur Edwards &
Humphrey Boardman ENG
not held
Roger Pope,
Keith Shakell,
David Young &
Creighton Redman ENG
Chris Davidge,
Michael Clay,
John Beveridge &
John Tilbury ENG
not held
Grant Mann,
Kevin Neufeld,
Paul Steele &
Pat Turner CAN
7:04.6
 
 
 

6:34.4
 
 
 
6:31.1
 
 
 

6:00.56
 
 
 
J. Gayner,
J. Fleming,
O.G. Bellew &
H.J. Pelham CAN

Glen Smith,
Malcolm Turnbull,
Richard McClure &
John Madden CAN
David Edwards,
Jeremy Luke,
Richard Luke &
John Edwards WAL

Andrew Stevenson,
Shane O'Brien,
Neil Gibson &
Don Symon NZL
+2 lgths
 
 
 

6:38.9
 
 
 
6:32.5
 
 
 

6:00.85
 
 
 
Barry Johnson,
Vic Olsson,
Alex Ross &
Charley Saunders NZL

David Edwards,
John Fage,
David Prichard &
John Edwards WAL
Eldon Worobieff,
Thomas Gray,
Thomas Stokes &
Ray McIntosh CAN

Graham Faultless,
Richard Ireland,
Mostyn Field &
Humphrey Hatton ENG
 
 
 
 

6:47.9
 
 
 
6:34.9
 
 
 

6:05.99
 
 
 
Coxed Fours
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
 
 
 
 
1934
1938
 
 
 
 
1950
 
 
 
 
1954
 
 
 
 
1958
 
 
 
 
1962
 
 
 
 
1966-82
1986
 
 
 
 
Mick Brough,
John MacDonald,
Ben Waters,
Bert Sandos &
Arthur Eastwood NZL
not held
Gordon Freeth,
Don Fraser,
Stewart Elder,
Jack Fisher &
William Kerr AUS
Ted Johnson,
John O'Brien,
Bill James,
Bill Carroll &
Charles Johnston NZL
Mervyn Wood,
Peter Evatt,
Geoff Williamson,
David Anderson &
Lionel Robberds AUS
Colin Porter,
John Vigurs,
Simon Crosse,
John Beresford &
Richard Gabriel ENG
Winston Stephens,
Keith Heselwood,
Hugh Smedley,
George Paterson &
Douglas Pulman NZL
not held
Martin Cross,
Adam Cliff,
Andy Holmes,
Steve Redgrave &
Adrian Ellison ENG
8:02.0
 
 
 
 

7:16.8
 
 
 
 
7:17.2
 
 
 
 
7:58.3
 
 
 
 
6:46.5
 
 
 
 
6:48.2
 
 
 
 

6:08.13
 
 
 
 
B.L. Gales,
R.S. Evans,
J.A. Butler,
H.R. McCuaig &
A. Miles CAN

Oliver Clayton,
Albert Hope,
Ken Boswell,
John Rigby &
George Burns NZL
Ken Gee,
Cecil "Bill" Winkworth,
Erwin Eder,
Les Montgomery &
Kevin Fox AUS
Bruce Culpan,
Kerry Ashby,
Murray Ashby,
William Tinnock &
Stanley Gallagher NZL
Don Arnold,
Walter d'Hondt,
David Helliwell,
Lawrence Stapleton &
Sohen Biln CAN
David John,
David Caithness,
Derek Norwood,
David Ramage &
Phillip Sarah AUS

Nigel Atherfold,
Chris White,
Greg Johnston,
Bruce Holden &
Andrew Bird NZL
+2 lgths
 
 
 
 

+1.25 lgths
 
 
 
 
7:24.0
 
 
 
 
8:04.4
 
 
 
 
6:53.2
 
 
 
 
6:48.8
 
 
 
 

6:09.89
 
 
 
 
J.I. Matthews,
F.O. Gomes,
B.P. Bagley,
E.M. Gonsalves &
J. Jardine BGU

James Temple,
Max Winkler,
Donald Davis,
John MacDonald &
Kenneth Jaggard CAN
only 2 fours competed
 
 
 
 
Geoffrey Page,
Roderick Macmillan,
Alastair Davidson,
Maurice Legg &
David Glynne-Jones ENG
Graeme Allen,
Ralfe Currall,
Bruce Evans,
Peter Waddington &
Lionel Robberds AUS
John Russell,
Richard Knight,
John Vigurs,
Colin Porter &
Michael Howard-Johnston ENG

James Galloway,
Andrew Cooper,
Michael McKay,
James Tomkins &
Dale Caterson AUS
 
 
 
 
 

+0.75 lgths
 
 
 
 

 
 
 
 
8:04.5
 
 
 
 

 
 
 
 
7:04.9
 
 
 
 

6:10.57
 
 
 
 
Eights
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966-82
1986
England
not held
England
Australia
Canada
Canada
Australia
not held
Australia
6:37.0

6:29.0
6:27.0
6:59.0
5:55.1
5:53.4

5:44.42
New Zealand

Australia
New Zealand
England
Australia
New Zealand

England
+0.75 lgths

+0.75 lgths
6:27.5
7:10.5
5:56.1
5:53.6

5:46.35
Canada

New Zealand
England
only 2 eights competed
England
England

New Zealand
+4 lgths

+2 lgths
6:40.0

6:10.2
6:09.4

5:47.97
Lightweight Single Sculls
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986 Peter Antonie AUS 7:16.43 Peter Tattersall CAN 7:26.65 Carl Smith ENG 7:27.34
Lightweight Coxless Fours
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
 
 
 
Christopher Bates,
Peter Haining,
Neil Staite &
Stuart Forbes ENG
6:25.86
 
 
 
Joseph Joyce,
Simon Cook,
Merrick Howes &
Brian Digby AUS
6:27.71
 
 
 
Dave Henry,
Brian Peaker,
Bob Thomas &
Ryan Tierney CAN
6:35.66
 
 
 

WOMEN

Single Sculls
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986 Stephanie Foster NZL 7:43.22 Lisa Wright CAN 7:48.90 Gillian Bond ENG 7:52.82
Double Sculls
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
 
Stephanie Foster &
Robin Clarke NZL
7:21.52
 
Heather Clarke &
Lisa Robertson CAN
7:39.86
 
Diane Prince &
Claire Parker ENG
7:54.71
 
Coxless Pairs
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
 
Kathryn Barr &
Andrea Schreiner CAN
7:34.51
 
Pauline Bird &
Fiona Johnson ENG
7:42.23
 
Alison Smith &
Kate Hall AUS
7:53.09
 
Coxed Fours
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
 
 
 
 
Tina Clarke,
Tricia Smith,
Jane Tregunno,
Jenny Wallinga &
Lesley Thompson CAN
6:50.13
 
 
 
 
Marilyn Kidd,
Susan Chapman-Popa,
Robyn Grey-Gardner,
Debbie Bassett &
Kay Fry AUS
6:54.31
 
 
 
 
Joanne Gough,
Elizabeth Callaway,
Kate Holroyd,
Patricia Reid &
Alison Norrish ENG
7:06.02
 
 
 
 
Eights
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986 Australia 6:43.69 England 6:45.62 Canada 6:51.81
Lightweight Single Sculls
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986 Adair Ferguson AUS 7:45.49 Philippa Baker NZL 7:45.82 Heather Hattin CAN 7:52.14
Lightweight Coxless Fours
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1986
 
 
 
Alexa Forbes,
Gillian Hodges,
Linda Clark &
Judith Burne ENG
6:54.70
 
 
 
Amanda Cross,
Virginia Lee,
Debbie Clingeleffer &
Gail Toogood AUS
6:59.68
 
 
 
Anne Drost,
Marni Hamilton,
Marlene van der Horst &
Wendy Wiebe CAN
7:01.18
 
 
 

Athletics Weekly 1999-2007


Home Page Commonwealth Games Medallists Please send updates/amendments to: Athletics Weekly