United Kingdom Track and Field All-Time Lists

EAST ASIAN GAMES

The quadrennial East Asian Games is a multi-sport event first held in 1993. Australia competed as guests in 2001.

Venues: 1993 Shanghai (CHN), 1997 Busan (KOR), 2001 Osaka (JPN), 2005 Macao (MAC)

MEN

100 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
1993
1997
2001
2005
Jin Sun-Kuk KOR
Nobuharu Asahara JPN
Gennadiy Chernovol KAZ
Hu Kai CHN
10.23
10.04w
10.28
10.40
Lin Wei CHN
Lin Wei CHN
Chen Haijian CHN
Shingo Kawabata JPN
10.24
10.30w
10.31
10.54
Chen Wenzhong CHN
Hideki Onohara JPN
Nobuharu Asahara JPN
Wang Shih-Wen TPE
10.25
10.36w
10.44
10.63
0.4
4.0
0.0
-1.4
200 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
1993
1997
2001
2005
Zhao Cunlin CHN
Koji Ito JPN
Shingo Suetsugu JPN
Shinji Takahira JPN
20.99w
20.98
20.34
20.88
Koji Ono JPN
Huang Danwei CHN
Gennadiy Chernovol KAZ
Yang Yaozu CHN
21.19w
21.05
20.55
21.34
Koji Ito JPN
Han Chaoming CHN
Tsai Meng-Lin TPE
Suh Min-Suk KOR
21.19w
21.23
20.92
21.42
3.0
0.5
0.0
-0.5
400 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Yu Baoyi CHN
Son Ju-Il KOR
Xu Zizhou CHN
Yoshihiro Horigome JPN
46.77
45.84
45.25
46.44
Xie Hong CHN
Shunji Karube JPN
Jun Osakada JPN
Yosuke Inoue JPN
46.92
46.08
45.47
47.41
Koichi Konakatomi JPN
Shigekazu Omori JPN
Ryuji Muraki JPN
Chao Un Kei MAC
47.00
46.50
46.17
49.43
800 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Lee Jin-Il KOR
Kim Soon-Hyung KOR
Mikhail Kolganov KAZ
Lee Jae-Hun KOR
1:47.13
1:49.00
1:49.00
1:48.60
Kim Yong-Hwan KOR
Lee Jae-Hun KOR
Lee Jae-Hun KOR
Chen Fu-Pin TPE
1:48.75
1:50.75
1:49.18
1:49.74
Han Bo CHN
Zhang Yi CHN
Hiroshi Sasano JPN
Masaharu Nakano JPN
1:48.80
1:50.76
1:49.39
1:50.10
1500 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001†
2005
Kim Soon-Hyung KOR
Kiyonari Shibata JPN
Mikhail Kolganov KAZ
Hiroyuki Morikawa JPN
3:56.17
3:49.90
3:46.43
3:48.27
Lin Jun CHN
Liu Lijun CHN
Lee Du-Haeng KOR
Yasuhiro Tago JPN
3:56.18
3:49.97
3:49.63
3:50.82
Kim Bong-Yoo KOR
Kim Soon-Hyung KOR
Junji Konomi JPN
Chen Fu-Pin TPE
3:57.46
3:51.18
3:51.13
3:52.63

† - the event was won by Clinton Mackevicius AUS 3:44.87 running as a guest

5000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Yosuke Osawa JPN
Yuichi Tajiri JPN
Toshinari Takaoka JPN
Yuki Nakamura JPN
13:47.61
13:55.84
13:56.23
14:05.77
Jun Hiratsuka JPN
Wang Zhicheng CHN
Tomohiro Seto JPN
Tomohiro Seto JPN
13:51.67
14:03.62
14:08.53
14:16.44
Jiu Shangxuan CHN
Kim Seong-Ho KOR
Wu Wen-Chien TPE
Lee Du-Haeng KOR
13:54.09
14:22.96
14:15.50
14:24.03
10000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Nozomi Saho JPN
Toshinari Takaoka JPN
Katsuhiko Hanada JPN
Yuki Nakamura JPN
29:03.55
28:44.60
28:42.19
31:59.69
Tadashi Fukushima JPN
Kenji Takao JPN
Takeshi Hamano JPN
Lee Do-Haeng KOR
29:05.09
29:29.08
28:50.20
31:59.72
Ryu Ok-Hyon PRK
Wang Zhicheng CHN
Cho Keun-Hyung KOR
Iao Kuanun MAC
29:41.44
29:49.54
29:33.23
34:55.56
Half Marathon
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1997
2001
2005
Kokichi Kawamoto JPN
Kazuo Ietani JPN
Toshinari Fujimoto JPN
1:07:06
1:04:49
1:08:14
Je In-Mo KOR
Lee Eui-Soo KOR
Huh Jang-Kyu KOR
1:07:16
1:08:24
1:08:17
Ko Jung-Won KOR
Chai Jiahua CHN
Eom Hyo-Seok KOR
1:08:17
1:09:47
1:08:38
3000 Metres Steeplechase
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Akira Nakamura JPN
Yasunori Uchitomi JPN
Yasunori Uchitomi JPN
Yoshitaka Iwamizu JPN
8:51.72
8:39.28
8:33.98
8:40.16
Sun Ripeng CHN
Wataru Izumi JPN
Wataru Izumi JPN
Yasunori Uchitomi JPN
8:52.66
8:45.38
8:36.48
8:45.47
Niu Xinxiang CHN
Qin Gang CHN
Wu Wen-Chien TPE
Wu Wen-Chien TPE
9:04.54
8:54.16
8:44.15
8:50.41
110 Metres Hurdles
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
1993
1997
2001
2005
Zheng Jinsuo CHN
Li Tong CHN
Liu Xiang CHN
Liu Xiang CHN
13.77w
13.67
13.42
13.21
Nobuaki Hoki JPN
Chen Yanhao CHN
Chen Yanhao CHN
Shi Dongpeng JPN
13.88w
13.70
13.47
13.36
Kimihiro Kaneko JPN
Hisanobu Konae JPN
Satoru Tanigawa JPN
Kota Kumamoto JPN
14.21w
13.85
13.98
13.89
2.4
-0.3
0.0
-0.9
400 Metres Hurdles
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Shunji Karube JPN
Kazuhiko Yamazaki JPN
Chen Tien-Wen TPE
Takayuki Koike JPN
49.93
49.60
49.18
50.85
Gao Yonghong CHN
Yoshihiko Saito JPN
Dai Tamesue JPN
Zhang Shibao CHN
50.84
50.41
49.28
51.04
Du Yuechun CHN
Tan Chunhua CHN
Tan Chunhua CHN
Susumu Saito JPN
51.03
50.73
49.42
52.08
High Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
 
2005
Takahisa Yoshida JPN
Lee Jin-Taek KOR
Lee Jin-Taek KOR
 
Huang Haiqiang CHN
2.26
2.28
2.23
 
2.23
Lee Jin-Taek KOR
Kim Tae-Hoi KOR
Takahisa Yoshida JPN
 
Naoyuki Daigo JPN
2.26
2.24
2.20
 
2.23
Xu Yang CHN
Takahisa Yoshida JPN
Yuriy Pakhlyayev KAZ &
Wang Zhouzhou CHN
Zhang Shufeng CHN
2.24
2.24
2.15
 
2.20
Pole Vault
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Ge Yun CHN
Aleksandr Korchagin KAZ
Manabu Yokoyama JPN
Takuro Mori JPN
5.20
5.50
5.60
5.00
Takumi Takahashi JPN
Kim Chul-Kyun KOR
Xu Gang CHN
only 1 cleared height
5.10
5.40
5.20
 
Toshiyuki Hashioka JPN
Xu Gang CHN
Satoru Yasuda JPN
 
5.10
5.40
5.20
 
Long Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Nai Hui-Fang TPE
Masaki Morinaga JPN
Wang Cheng CHN
Song Jian CHN
8.34
8.13
8.07
7.77w
Nobuharu Asahara JPN
Huang Geng CHN
Masaki Morinaga JPN
Kenji Fujikawa JPN
7.93
8.03w
8.02
7.73
Zhou Ming CHN
Chen Jing CHN
Huang Le CHN
Oh Sang-Won KOR
7.84
7.92
7.77
7.72
Triple Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Zou Sixin CHN
Sergey Arzamasov KAZ
Gu Junjie CHN
Kim Duk-Hyung KOR
16.77w
16.89
16.56
16.79
Park Min-Soo KOR
Lao Jianfeng CHN
Takanori Sugibayashi JPN
Yohei Kajikawa JPN
16.58w
16.71
16.45
16.45
Chen Yanping CHN
Takashi Komatsu JPN
Sergey Arzamasov KAZ
Zhu Shujing CHN
16.53
16.39
16.13
16.38
Shot
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Ma Yongfeng CHN
Sergey Rubtsov KAZ
Liu Hao CHN
Zhang Qi CHN
19.50
19.47
18.70
20.06
Xie Shengying CHN
Wen Jili CHN
Wen Jili CHN
Jia Peng CHN
18.32
18.57
18.50
18.84
Lee Sung-Hoon KOR
Li Wenkui CHN
Kim Jae-Il KOR
Shon Hyun KOR
17.12
18.28
17.43
18.06
Discus
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Ma Wei CHN
Li Shaojie CHN
Li Shaojie CHN
Wu Tao CHN
57.18
62.58
60.08
61.74
Kim Yong-Nam PRK
Zhang Cunbiao CHN
Chang Ming-Huang TPE
Tulake Nuermaimaiti CHN
51.56
60.42
55.88
59.27
Dashdendev Makhashiri MGL
Dashdendev Makhashiri MGL
Dashdendev Makhashiri MGL
Choi Jong-Bun KOR
49.72
60.14
55.74
54.19
Hammer
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Bi Zhong CHN
Koji Murofushi JPN
Koji Murofushi JPN
Hiroaki Doi JPN
74.60
73.40
79.68
70.35
Akiyoshi Ikeda JPN
Ye Kuigang CHN
Ye Kuigang CHN
Lee Yoon-Chul KOR
67.62
69.56
72.17
66.40
Koji Murofushi JPN
Bi Zhong CHN
Wataru Ebihara JPN
Hou Fei MAC
66.78
68.68
68.55
37.14
Javelin
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Zhang Lianbiao CHN
Zhang Lianbiao CHN
Li Rongxiang CHN
Li Rongxiang CHN
77.56
77.80
81.55
79.75
Chen Junlin CHN
Toro Ue JPN
Yukifumi Murakami JPN
Chen Qi JPN
75.02
73.74
76.36
76.96
Kim Ho-Kyum KOR
Kim Ki-Hoon KOR
Park Jae-Myong KOR
Chu Ki-Young KOR
69.32
72.42
71.44
75.59
Decathlon
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Munehiro Kaneko JPN
Kim Tae-Keun KOR
Dmitriy Karpov KAZ
Kim Kun-Woo KOR
7995
7372
7567
7754
Cai Min CHN
Chen Chien-Hung TPE
Ivan Yarkin KAZ
Yu Bin CHN
7824
7103
7536
7531
Lee Fu-An TPE
Choi Sung-Shin KOR
Hitoshi Maruono JPN
Hsaio Szu-Pin TPE
7678
7045
7416
7383
20 Kilometres Road Walk
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Chen Shaoguo CHN
Jiao Baozhong CHN
Li Zewen CHN
Yu Chaohong CHN
1:21:29.1t
1:23:58.59t
1:24:10
1:23:51
Li Mingcai CHN
Daisuke Ikeshima JPN
Satoshi Yanagisawa JPN
Shin Il-Yong KOR
1:22:18.4t
1:23:59.99t
1:24:26
1:24:44
Tsutomu Takushima JPN
Hirofumi Sakai JPN
Sergey Korepanov KAZ
Takayuki Tanii JPN
1:22:40.2t
1:27:39.38t
1:24:41
1:25:51

t - track walk

4 x 100 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
P.R. of China
Japan
Japan
Japan
39.36
39.32
38.93
39.61
Japan
P.R. of China
P.R. of China
Chinese Taipei
39.59
39.43
39.29
39.89
Republic of Korea
Chinese Taipei
Hong Kong
P.R. of China
40.37
40.31
40.13
39.90
4 x 400 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
P.R. of China
Japan
Japan
Japan
3:04.35
3:04.35
3:03.74
3:07.70
Japan
Republic of Korea
only 1 team started
Chinese Taipei
3:05.99
3:09.11

3:09.06
D.P.R. of Korea
Chinese Taipei

Republic of Korea
3:26.75
3:09.77

3:12.10

WOMEN

100 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
1993
1997
2001
2005
Wang Huei-Chen TPE
Liang Yi CHN
Zeng Xiujun CHN
Qin Wangping CHN
11.38
11.46w
11.48
11.65
Xiao Yehua CHN
Kaori Yoshida JPN
Li Xuemei CHN
Shu Yan CHN
11.56
11.49w
11.58
11.76
Gao Han CHN
Yue Ling CHN
Viktoriya Koviyreva KAZ
Ayumi Suzuki JPN
11.57
11.55w
11.71
11.95
1.6
2.5
-1.1
-1.3
200 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
1993
1997
2001
2005
Wang Huei-Chen TPE
Yan Jiankui CHN
Liu Xiaomei CHN
Chen Lisha CHN
23.47
23.44
22.87
23.78
Chen Zhaojing CHN
Chen Yuxiang CHN
Yan Jiankui CHN
Rina Fujimaki JPN
23.67
23.82
23.39
24.58
Han Qing CHN
Motoko Arai JPN
Motoko Arai JPN
Wan Kin Yee HKG
23.76
24.09
23.69
24.70
2.0
-3.4
-2.4
-0.5
400 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Len Xuiyan CHN
Svetlana Bodritskaya KAZ
Bu Fanfang CHN
Asami Tanno JPN
53.75
52.92
52.31
52.69
Hsu Pei-Ching TPE
Du Xiujie CHN
Svetlana Bodritskaya KAZ
Tang Xiaoyin CHN
54.97
53.48
52.39
52.93
Keiko Amano JPN
Satomi Kasashima JPN
Kazue Kakinuma JPN
Xie Qing CHN
55.75
54.17
52.95
54.42
800 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Zhang Yumei CHN
Zhang Jian CHN
Wang Yuanping CHN
Liu Qing CHN
2:01.68
2:06.16
2:03.21
2:00.11
Lu Yi CHN
Minori Hayakari JPN
Miki Nishimura JPN
Yang Wei CHN
2:03.38
2:07.65
2:03.43
2:04.57
Choi Ok-Soon PRK
Zhang Jinqing CHN
Reina Sasaki JPN
Ayako Jinnouchi JPN
2:08.03
2:10.05
2:08.98
2:05.45
1500 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Qu Yunxia CHN
Liu Jianying CHN
Li Jingnan CHN
Xie Sainan CHN
4:04.42
4:19.36
4:12.13
4:20.54
Liu Dong CHN
Yoshiko Ichikawa JPN
Ikuko Tamura JPN
Kaori Kumasaka JPN
4:07.25
4:19.80
4:16.09
4:21.77
Choi Ok-Soon PRK
Minori Hayakari JPN
Lan Lixin CHN
Bae Hae-Jin KOR
4:14.76
4:21.37
4:21.81
4:30.56
3000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993 Zhang Lirong CHN 8:40.30 Zhang Linli CHN 8:44.82 Junko Kataoka JPN 8:59.10
5000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1997
2001
2005
Harumi Hiroyama JPN
Dong Yanmei CHN
Xing Huina CHN
15:37.53
15:32.71
16:04.56
Wei Li CHN
Li Ji CHN
Hiromi Ominami JPN
15:38.73
15:44.51
16:10.77
Wang Mingxia CHN
Mari Ozaki JPN
Bae Hae-Jin KOR
15:46.88
15:47.02
16:35.35
10000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Zhong Huandi CHN
Masako Chiba JPN
Dong Yanmei CHN
Bao Guiying CHN
32:32.37
31:31.85
32:30.35
32:35.07
Wang Xiuting CHN
Wang Mingxia CHN
Ikumi Nagayama JPN
Hiromi Ominami JPN
32:36.29
32:47.20
32:36.15
32:36.62
Maiko Kawasaki JPN
Yuko Kawakami JPN
Yoshiko Fujinaga JPN
Paek Hyang-Ok PRK
33:20.94
33:02.25
32:47.21
34:53.06
Half Marathon
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1997
2001
2005
Zheng Guixia CHN
Mizuki Noguchi JPN
Yoshiko Ichikawa JPN
1:14:19
1:11:18
1:16:31
Sachie Ozaki JPN
Takako Kotorida JPN
Lim Kyung-Hee KOR
1:14:22
1:13:31
1:16:33
Naomi Sakashita JPN
Wei Yanan CHN
Jong Yong-Ok PRK
1:14:31
1:13:53
1:18:48
100 Metres Hurdles
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
1993
1997
2001
2005
Zhang Yu CHN
Yvonne Kanazawa JPN
Feng Yun CHN
Feng Yun CHN
13.23
13.16
13.12
13.09
Feng Yinghua CHN
Chan Sau Ying HKG
Su Yiping CHN
Su Yiping CHN
13.31
13.29
13.33
13.44
Chan Sau Ying HKG
Liu Jing CHN
Kumiko Ikeda JPN
Kumiko Ikeda JPN
13.35
13.31
13.48
13.45
-1.8
0.7
0.0
0.1
400 Metres Hurdles
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001†
2005
Zhang Weimin CHN
Natalya Torshina KAZ
Li Yulian CHN
Huang Xiaoxiao CHN
56.21
55.90
56.43
55.33
Jiang Limei CHN
Hsu Pei-Ching TPE
Song Yinglan CHN
Wang Xing CHN
56.96
58.00
56.94
56.54
Hsu Pei-Ching TPE
Li Rui CHN
Makiko Yoshida JPN
Satomi Kubokura JPN
59.08
58.06
57.33
57.38

† - the event was won by Sonia Brito AUS 56.17 running as a guest

High Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Wang Wei CHN
Jin Ling CHN
Miki Imai JPN
Jing Xuezhu CHN
1.89
1.91
1.92
1.85
Fu Xiuhong CHN
Svetlana Zalevskaya KAZ
Svetlana Zalevskaya KAZ
Zheng Xingyuan CHN
1.87
1.88
1.90
1.85
Lin Su-Chi TPE
Miki Imai JPN
Lu Jieming CHN
Mai Yonezu JPN
1.83
1.88
1.80
1.70
Pole Vault
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2001
2005
Gao Shuying CHN
Zhao Yingying CHN
4.20
4.40
Takayo Kondo JPN
Gao Shuying CHN
4.05
4.30
Zhang Na CHN
Ikuko Nishikori JPN
4.05
4.30
Long Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Yang Juan CHN
Yelena Pershina KAZ
Guan Yingnan CHN
Kumiko Ikeda JPN
6.45
6.59
6.61
6.54
Li Yong-Ae PRK
Yu Yiqin CHN
Kumiko Ikeda JPN
Jung Soon-Ok KOR
6.33
6.42
6.52
6.31
Wang Shu-Hwa TPE
Zhang Hongling CHN
Maho Hanaoka JPN
Zhang Yuan CHN
6.15
6.25
6.38w
6.12
Triple Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Zhang Jing CHN
Ren Ruiping CHN
Ren Ruiping CHN
Huang Qiuyan CHN
13.64
14.47
13.80
14.08
Li Yong-Ae PRK
Li Jiahui CHN
Maho Hanaoka JPN
Xie Limei CHN
13.25w
13.50
13.51
13.65
Yoko Morioka JPN
Seiko Nishiuchi JPN
Yelena Parfenova KAZ
Kim Su-Yeon KOR
13.01
13.13
13.20
13.36
Shot
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Zhang Liuhong CHN
Li Meisu CHN
Cheng Xiaoyan CHN
Li Meiju CHN
19.88
19.07
18.47
18.12
Li Xiaoyun CHN
Sui Xinmei CHN
Lee Myung-Sun KOR
Yoko Toyonaga JPN
18.17
18.26
18.07
16.89
Lee Myung-Sun KOR
Lee Myung-Sun KOR
Iolanta Ulyeva KAZ
Liu Yingfan CHN
15.99
17.56
16.92
16.50
Discus
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Min Chunfeng CHN
Xiao Yanling CHN
Li Qiumei CHN
Song Aimin CHN
63.12
63.82
60.99
64.32
Qiu Qiaoping CHN
Luan Zhili CHN
Miyoko Nakanishi JPN
Ma Shuli CHN
55.50
61.94
55.28
60.13
Ikuko Kitamori JPN
Yuka Murofushi JPN
Yuka Murofushi JPN
Yuka Murofushi JPN
49.90
51.90
50.87
54.28
Hammer
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2001†
2005
Zhao Wei CHN
Zhang Wenxiu CHN
63.98
72.23
Liu Yinghui CHN
Liu Yinghui CHN
63.12
69.20
Masumi Aya JPN
Yuka Murofushi JPN
60.27
63.67

† - the event was won by Bronwyn Eagles AUS 67.08 competing as a guest

Javelin

(new model from 2001)

  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Ha Xiaoyan CHN
Li Lei CHN
Wei Jianhua CHN
Ma Ning CHN
64.52
56.92
61.10
61.95
Lee Young-Sun KOR
Lee Young-Sun KOR
Takako Miyake JPN
Xue Juan CHN
61.44
56.10
56.61
61.42
Zhao Yuhong CHN
Jang Jeong-Yeon KOR
Zhang Li CHN
Misa Nakano JPN
60.12
51.06
55.13
53.37
Heptathlon
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
Zhu Yuqing CHN
Svetlana Kazanina KAZ
Svetlana Kazanina KAZ
Wang Hailan CHN
6064
5971
6078
5932
Zhang Xiaohui CHN
Ma Chun-Ping TPE
Sayoko Sato JPN
Yuki Nakata JPN
5821
5737
5597
5719
Ma Chun-Ping TPE
Wang Xiuyan CHN
only 2 finishers
Chinami Yasuda JPN
5636
5560

5292
10000 Metres Track Walk
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
Li Chunxiu CHN
Yuka Mitsumori JPN
45:00.32
46:23.25
Cui Yingzi CHN
Svetlana Tolstaya KAZ
46:08.07
47:08.09
Yuko Sato JPN
Feng Haixia CHN
46:29.39
47:20.49
20 Kilometres Road Walk
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2001
2005
Liu Hongyu CHN
Wang Liping CHN
1:32:06
1:34:01
Maya Sazonova KAZ
Kim Mi-Jeong KOR
1:32:31
1:34:31
Wang Yan CHN
Sachiko Konishi JPN
1:35:36
1:35:10
4 x 100 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
P.R. of China
P.R. of China
P.R. of China
Japan
44.23
45.05
44.08
44.88
Japan
Japan
Japan
P.R. of China
45.49
45.16
44.24
45.37
only 2 teams finished
Chinese Taipei
only 2 teams started
Hong Kong
 
45.52

46.66
4 x 400 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
1993
1997
2001
2005
P.R. of China
P.R. of China
P.R. of China
P.R. of China
3:33.41
3:35.27
3:30.51
3:33.59
Japan
Japan
Japan
Japan
3:40.85
3:36.60
3:33.06
3:36.64
only 2 teams finished
Republic of Korea
Republic of Korea
Macao
 
3:54.05
3:50.89
4:05.61

Athletics Weekly 1999-2005


Home Page International Championships Please send updates/amendments to: Athletics Weekly