United Kingdom Track and Field All-Time Lists

MICRONESIAN CHAMPIONSHIPS

Biennial event first held in 2003.

Venues: 2003 Koror (PLW), 2005 Saipan (NMA)

MEN

100 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
2003
2005
Jack Howard FSM
Jack Howard FSM
11.09
11.18
John Howard FSM
Tyrone Omar NMA
11.19
11.21
Danny Fredrick FSM
Rikko Thoma NRU
11.41
11.50
-1.7
0.6
200 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
2003
2005
Danny Fredrick FSM
Tyrone Omar NMA
23.39
23.00
Peter Donis Rudolf FSM
Jack Howard FSM
23.49
23.05
Russell Ward Roman PLW
Rikko Thoma NRU
23.71
23.58
0.2
0.8
400 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Jack Howard FSM
Jack Howard FSM
50.88
52.87
Ashley Kazuma PLW
Toom Annaua KIR
52.25
52.98
Russell Ward Roman PLW
Elterson Rodriguez FSM
52.50
53.21
800 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Neil Weare GUM
David Townsel GUM
2:03.96
2:10.02
Derek Mandell GUM
Toby Castro GUM
2:08.11
2:12.34
Moikeha Keogh PLW
Ketson Kabiriel NMA
2:10.43
2:12.76
1500 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Neil Weare GUM
Toby Castro GUM
4:14.56
4:23.79
Derek Mandell GUM
David Townsel GUM
4:31.12
4:29.40
Nicholas Mangham PLW
Tekooki Teieka KIR
4:34.76
4:34.46
5000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Neil Weare GUM
Toby Castro GUM
17:51.56
18:16.61
Derek Mandell GUM
Jay Antonia GUM
18:25.44
18:17.26
Rendelius Germinaro FSM
Detwin Ichuro FSM
18:26.81
18:59.61
10000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2005 Jay Antonia GUM 38:27.44 Toby Castro GUM 38:44.20 Chang Jang Wang NMA 41:00.75
110 Metres Hurdles
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
2005 Dexter Dillay NMA 17.43 Kenneth Karosich GUM 17.68 only 2 starters   -0.2
High Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Donovan Helvey PLW
Donovan Helvey PLW
1.82
1.81
Ketson Kabiriel NMA
Buraieta Yeeting KIR
1.60
1.81
only 2 cleared height
Jeff Saures NMA
 
1.55
Long Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Rabangaki Nawai KIR
Buraieta Yeeting KIR
6.20
6.30w
McKnight McArthur PLW
Dexter Dillay NMA
6.04
6.04
Clayton Maluwelgiye FSM
Jeff Saures NMA
5.90
5.61
Triple Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Bwaraniko Paul KIR
Buraieta Yeeting KIR
12.82
13.35
Taburimai Tewaki KIR
Rafaelito Deausen GUM
12.00
11.82
McKnight McArthur PLW
Jon Paulino GUM
11.65
11.02
Shot
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Jersey Iyar PLW
Justin Andre GUM
12.71
13.39
Steve Carrerra PLW
Tunia Kaotirake KIR
12.56
11.56
Alipate Raikadroka PLW
Rais Aho MSH
11.66
11.31
Discus
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Clayton Maluwelgiye FSM
Justin Andre GUM
36.56
40.44
Jersey Iyar PLW
Tunia Kaotirake KIR
33.48
34.56
Gerard Jones NRU
Sidro Tebuteb NMA
33.06
32.57
Hammer
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003†
2005
Steve Carrerra PLW
Justin Andre GUM
35.67mx
47.63
Barry Mullins AUS
Tunia Kaotirake KIR
30.23mx
26.81
Fletcher McEwen AUS
Sidro Tebuteb NMA
28.73mx
24.96

† - non-championship event

Javelin
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Clayton Maluwelgiye FSM
Nick Gross NMA
56.94
56.26
Jersey Iyar PLW
Dallas Oketol PLW
52.10
45.63
Rabangaki Nawai KIR
Sngebard Delong PLW
47.34
45.36
Octathlon
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2005 Rabangaki Nawai KIR 4496 Nicholas Mangham PLW 4243 only 2 competitors  
4 x 100 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
FS of Micronesia
FS of Micronesia
43.73
44.60
Palau
Kiribati
45.64
45.13
Northern Mariana Islands
Nauru
46.99
45.32
4 x 400 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003 FS of Micronesia 3:29.27 Palau 3:36.40 Northern Mariana Islands 3:42.20

WOMEN

100 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
2003
2005
Ngerak Florencio PLW
Ngerak Florencio PLW
12.90
12.94w
Rosa-Mystique Jone NRU
Rosa-Mystique Jone NRU
13.07
13.21w
Desiree Craggette GUM
Dana Thoma NRU
13.31
13.54w
-0.6
3.4
200 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
2003
2005
Ngerak Florencio PLW
Ngerak Florencio PLW
27.22
26.33
Rosa-Mystique Jone NRU
Rosa-Mystique Jone NRU
27.96
27.11
Desiree Craggette GUM
Dana Thoma NRU
28.01
27.93
0.2
1.0
400 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Ngerak Florencio PLW
Ngerak Florencio PLW
65.20
63.53
Vangie Mercado FSM
Jacque Wonenberg NMA
65.90
65.28
Rae Detabene NRU
Avon Grace Mazo PLW
67.98
65.55
800 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Christine Vicente GUM
Leana Peters GUM
2:36.69
2:31.59
Avon Grace Mazo PLW
Bo Wang NMA
2:39.15
2:31.88
Banrenga Baikia KIR
Jacque Wonenberg NMA
2:54.48
2:35.66
1500 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Christine Vicente GUM
Leana Peters GUM
5:38.43
5:07.97
Banrenga Baikia KIR
Noriko Jim NMA
5:59.25
5:08.47
Jaceleen Pluhs FSM
Nicole Layson GUM
6:25.24
5:14.18
3000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003 Christine Vicente GUM 12:03.62 Avon Grace Mazo PLW 12:36.74 Banrenga Baikia KIR 12:41.75
5000 Metres
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2005 Noriko Jim NMA 19:44.28 Leana Peters GUM 21:06.18 Nicole Layson GUM 21:24.71
100 Metres Hurdles
  GOLD   SILVER   BRONZE   wind
2005 Cora Low GUM 17.72 only 1 starter      
High Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Carrissa Dkar Subris PLW
Felicia Saburo PLW
1.52
1.35
Barbara Gbewonyo PLW
Jacque Wonenberg NMA
1.40
1.20
Kimaia Dan Murdoch KIR
Dena Ngeirchongor NMA
1.35
1.15
Long Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Kaitinano Mwemweata KIR
Felicia Saburo PLW
4.50
4.62
Barbara Gbewonyo PLW
Detsalena Stephen NRU
4.39
4.27
Connie Camacho NMA
Rosa-Mystique Jone NRU
4.28
4.25w
Triple Jump
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Barbara Gbewonyo PLW
not contested
8.78
 
only 1 competitor
 
     
Shot
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Chandis Cooper PLW
Chandis Cooper PLW
10.38
10.58
Maleah Umerang Tengadik PLW
Tracey Duburiya NRU
9.49
9.05
Cristabel Gbewonyo PLW
Doris Rangamar NMA
9.15
8.96
Discus
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Chandis Cooper PLW
Chandis Cooper PLW
28.94
29.77
Julie Tokyo NMA
Tracey Duburiya NRU
27.61
29.51
Kimaia Dan Murdoch KIR
Doris Rangamar NMA
27.10
29.16
Hammer
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003†
2005
Christina Duenas GUM
Taatia Riino KIR
18.94mx
28.75
only 1 competitor
Tracey Duburiya NRU
 
17.70
 
Aiko Imbat GUM
 
15.53

† - non-championship event

Javelin
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Maleah Umerang Tengadik PLW
Doris Rangamar NMA
36.97
25.71
Julie Tokyo NMA
Taatia Riino KIR
30.54
22.95
Christina Duenas GUM
Arcy Moncrief NMA
27.11
22.66
Heptathlon
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2005 not contested          
4 x 100 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Palau "A"
Nauru
51.89
53.59
Nauru
FS of Micronesia
53.45
53.64
Palau "B"
Northern Mariana Islands
53.93
58.36
4 x 400 Metres Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003 Palau 4:35.89 Nauru 4:49.18 only 2 teams started  

MIXED

800 Metres Medley Relay
  GOLD   SILVER   BRONZE  
2003
2005
Palau "A"
FS of Micronesia
1:42:28
1:46.23
Nauru
Nauru
1:45.51
1:47.19
Kiribati
Northern Mariana Islands
1:47.37
1:49.12

Athletics Weekly 1999-2007


Home Page International Championships Please send updates/amendments to: Athletics Weekly